بنیانگذار انجمن بیوتکنولوژی ایران در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم مطرح کرد ــ بخش سوم

جهاد کشاورزی تخلف کرده/ مدافعان تراریخته قانون را زیر پا گذاشتند

علی کرمی، استاد دانشگاه، با اشاره به اینکه درمورد محصولات تراریخته ارزیابی خطر کافی صورت نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: مدافعان رهاسازی و کشت محصولات تراریخته، قوانین کشور را زیر پا گذاشتند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پروفسور علی کرمی، محقق برجسته و استاد تمام بیوتکنولوژی پزشکی، در بخش اول از این گفتگوی تفصیلی {اینجا} نسبت به یک «فاجعه‌ انسانی و زیست‌محیطی در شرف وقوع» هشدار داد. این استاد دانشگاه در بخش بعدی گفتگو {اینجا} تراریخته را مصداق بارز یک نفوذ خطرناک معرفی کرد. وی رواج کشت محصولات تراریخته در ایران را مصداقی از بیوتروریسم و توطئه روشن صهیونیستها برای بیمار کردن ملت ایران دانست.

اسناد غیرقابل خدشه‌ای وجود دارد، که نشان می‌دهد مدافعان تراریخته از توصیه، اعمال فشار، و انواع تهدید نسبت به دانشمندان منتقد فروگذار نکرده اند؛ (این اسناد، به همراه اسناد بسیار متنوع از تخلفات این افراد در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.) اما در مورد پروفسور کرمی، داستان کمی متفاوت بوده است. پس از انتشار بخش اول مصاحبه ایشان در تسنیم، مطلع شدیم که وی را مستقیماً تهدید به مرگ کرده‌اند. البته با این زبان که «آقای دکتر! روی صحبتهای شما حساس شده‌اند! مافیای وارد کننده فلان محصول تراریخته، برای منافعش حتی آدم می‌کشد؛ مراقب خودتان باشید!»

وی پس از انتشار بخش اول مصاحبه، در تذکری برای انتشار بخشهای بعدی، به خبرنگار تسنیم نوشت:

«جناب آقای ..

بنده علی کرمی به عنوان سرباز و بسیجی کوچک این کشور، شفاف و روشن اعلام می‌کنم، به‌عنوان یک معلم دانشگاه، و یک ایرانی در دفاع از نظام، امنیت ملی، دفاع از  کشور، اسلام، حقوق مردم، سلامت مردم، و ترجیح منافع ملی بر منافع شخصی کوتاهی نخواهم کرد. مطالب و حقایق و وظیفه‌ام به فرموده حضرت امام (ره) را در تذکر به مسئولین و مدیران کشور، در هنگام مشاهده خطا و انحراف و اشتباه، صادقانه و بدون گرایش به هیج جناحی با حفظ استقلال رأی و بدون هراس از هیچکس، جز خداوند تبارک و تعالی، و با تبعیت از فرامین الهی و رهبری مطرح می‌کنم؛ و هیچ قصد و منظوری جز ادای تکلیف و رضای الهی را مد نظر ندارم؛ و امیدوارم انشاء الله مطالبی که گاه در قالب انتقاد و ارشاد و تذکر ذکر می‌شود؛ با عنایت به اهداف ذکر شده به‌طور جدی مورد توجه قرار دهند. لطفاً در انتخاب تیتر دقت فرمایید؛ اصلاً سیاسی نباشد؛ علمی، منطقی و گیرا باشد؛ چالش‌زا و حساسیت برانگیز نباشد. هدف جذب است؛ نه مجادله و جنگ لفظی؛ بلکه ارشادی است؛ پس لطفاً تیتری مناسب انتخاب شود، تا این عزیزان به لطف و عنایت حق، مراقب نفوذ دشمن شوند؛ و در کشت و واردات تراریخته عجله نکنند.»

در ادامه خبرگزاری تسنیم بخش سوم مصاحبه تفصیلی علی کرمی را به شرح زیر منتشر می‌کند:

** به کاربردن «فناوری‌هراس» برای پیشتازان فناوری

تسنیم: موافقان آزادسازی تراریخته‌ها درحال مفهوم‌سازی هستند؛ مثلاً می‌گویند اینها «بذرهای امیدبخش» است. یا می‌گویند کسانی که مخالف تراریخته هستند، «فناوری‌هراس» هستند. نظر شما در این رابطه چیست؟

دقیقاً همین‌طور است؛ ما معتقدیم کارها باید بر اساس قانون و مقررات و با کسب مجوزهای لازم باشد. وقتی معاون سازمان غذا و دارو رسماً اعلام می‌کند که برای تجاری‌سازی برنج تراریخته مجوزی نداده‌اند، ما با توسعه تا رفع ابهامات موجود مخافیم. به دلیل این مخالفت به ما فناوری‌هراس می گویند! من این‌قدر این عبارات را شنیده‌ام که دیگر برایم مهم نیست. اما اجازه بدهید من موضع دقیق خودم را بگویم، که اشتباه نشود؛ ما مخالف تراریخته نیستیم! صراحتاً می‌گویم که ما مخالف تراریخته نیستیم؛ من مدرس تراریخته هستم؛ تراریخته را در مقطع دکتری درس می‌دهم. کاربرد تراریخته که فقط در حوزۀ کشاورزی نیست. در حوزه پزشکی هم تراریخته داریم؛ اما از تراریخته در پزشکی به‌نحو مطلوب استفاده می‌کنیم.

** تفاوتهای مبنایی داروهای تراریخته با محصولات کشاورزی تراریخته

تسنیم: ممکن است در این مورد کمی توضیح بفرمایید؟

مثلاً انواع داروی نو ترکیب، مانند واکسن نوترکیب «هپاتیت بی» در کشور تولید شده است؛ در انواع روشهای مولکولی تشخیص در پزشکی و درمانهای نوین، مثل ژن درمانی، از همین فناوری استفاده می شود؛ این محصولات به‌نوعی تراریخته هستند؛ پس ما نه تنها مخالف فناوری مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری و استفاده از این علوم در توسعه سلامت و بهبود کیفیت محصولات نیستیم، بلکه توسعه دهنده این فناوری در کشور هستیم. مثلاً هیچ‌کس با واکسن نوترکیب هپاتیت بی، که الآن به‌طور گسترده استفاده می‌شود، مخالفتی نمی‌کند. مگر کسی با داروهای نوترکیب مخالفت می‌کند؟ الآن این داروها به‌راحتی استفاده می‌شود. اما اینها دارو هستند و با غذای مردم تفاوت دارند. این دو را نباید با هم مقایسه کنیم. چون گرچه در هر دو از فناوری مهندسی ژنتیک استفاده می‌شود، ولی فرایند تولید و خالص‌سازی و فرمولاسیون و ارزیابی آنها  با محصولات تراریخته کشاورزی و دامی کاملاً متفاوت است.

تسنیم: پس چرا درمورد گیاهان ترانس‌ژنیک (تراریخته) این‌قدر حساسید؟

اینجا یک فرق جدی وجود دارد؛ ما مخالف تراریخته نیستیم؛ ما منتقدیم. ما اتفاقاً می‌گوییم علم تراریخته خیلی خوب است؛ به‌شرط اینکه آن را براساس قوانین بین‌المللی و کشوری ایمنی زیستی، پروتوکل «کارتاهنا» و سایر مقررات، ارزیابی ریسک کنیم؛ سپس کسب مجوزهای سه گانه قبل از رهاسازی انجام گیرد؛ نهایتاً پس از طی مراحل آزمایشی مربوطه، و تأیید بذر – با اطمینان از اینکه خطری برای انسان و منابع کشاورزی و محیط‌زیست و منابع طبیعی نداشته باشد – به مزرعه برده شود. مثلاً اگر درمنطقه کویری گیاهی بکارید که مقاوم به شوری است، کسی مخالفت نمی‌کند؛ چون آسیبی به بدن نخواهد رساند؛ چون هیچ سمی در آن گیاه وجود ندارد؛ چون مثلاً سم یک میکروب را وارد گندم نکرده‌اند؛ بلکه ژن مقاوم به شوری گیاهی که آنجا رشد کرده و به شوری مقاوم است را پیدا کردند و آن را به داخل گیاه بردند؛ این گیاه فقط به شوری مقاوم شده و – برخلاف این برنجها و محصولات تراریخته که در بازار موجود است – هیچ سمی در آن نیست.

** ارزیابی خطر در تولید داروهای نوترکیب

تسنیم: اما ممکن است باز هم تغییرات ژنتیکی در گیاه ایجاد کند؛ که آن هم خطرناک و مسموم کننده باشد.

بله. ولی ما می‌گوییم ارزیابی خطر! من بارها گفته‌ام داروی نوترکیب را با گیاه تراریخته مقایسه نکنید. دارو یک پروتئین خالص است، که پس از طی مراحل طولانی ارزیابی در آزمایشگاه و سپس سه مرحله ارزیابی بالینی و پس از تأیید مؤثر بودن، سالم بودن، بی خطر بودن، نداشتن عوارض شدید و سمی نبودن، مجوزهای لازم را گرفته و سپس به‌عنوان دارو به بدن بیمار تزریق می‌شود؛ ولی این گیاه تراریخته یک غذاست. خورد و خوراک بچه کوچک تا پیر نود ساله است. شما نمی‌توانید غذا را با دارو مقایسه کنید. ثانیاً آیا آن فرایندی که ما برای داروی نوترکیب انجام می‌دهیم، شما در مورد گیاه نوترکیب انجام داده‌اید؟ نباید دارو و واکسن نوترکیب را با محصول تراریخته غذایی مقایسه کرد. متأسفانه برخی این مقایسه اشتباه را انجام می‌دهند.

تسنیم: شما برای دارو چه فرایندی را طی می‌کنید که برای گیاهان انجام نمی‌شود؟

در تهیه یک داروی نوترکیب، مثلاً هورمون رشد یا انسولین یا داروهای دیگر، ژن مسئول آن در انسان با روشهای مهندسی ژنتیک در یک فرایند بسیار دقیق مثلاً وارد یک مخمر یا سلول شده و پس از تولید و خالص‌سازی، بعد از گذشت از چهار تا پنج مرحله آزمایش بسیار دقیق به بازار وارد می‌شود؛ ابتدا آن را روی حیوانات آزمایشگاهی در آزمایشگاه تست می‌کنیم تا مطمئن شویم خطری ندارد؛ بعد بررسی‌های انسانی را داریم که خودش سه فاز دارد؛ ابتدا در جمعیتهای کوچک؛ بعد در جمعیتهای بزرگتر؛ گاهی چندین سال طول می‌کشد که دارو از آزمایشگاه به داروخانه برسد. آیا شما در گیاه هم این ارزیابی‌ها را انجام دادید؟ ثانیاً در داخل جعبه هر دارو، یک برگه توضیحات کامل درباره مشخصات، ترکیبات، موارد مصرف و از همه مهمتر عوارض احتمالی آن با جزئیات کامل نوشته شده و مصرف کننده آن را مطالعه می‌کند. آیا در محصولات تراریخته هم همین‌طور است؟ بسیاری از مردم ایران اطلاع ندارند که سالهاست برنج، ذرت، سویا، روغنها و انواع محصولات واجد ترکیبات تراریخته را مصرف می‌کنند؛ چرا اطلاع ندارند؟ چون برچسب تراریخته ندارد؛ درحالی که در اکثر کشورهای اروپایی محصولات تراریخته برچسب  دارد.

** اگر ارزیابی ریسک وجود دارد چرا سندی برایش ندارند؟

تسنیم: دقیقاً می‌گویند این ارزیابیها را انجام داده‌ایم.

می‌پرسیم اگر انجام داده‌اید گزارشهای ارزیابی و مهمتر از آن مجوزهای لازم، از سه مرجع ذکر شده کجاست؟ وقتی معاون غذا و داروی وزارت بهداشت به صراحت اعلام کردند ما مجوزی نداده‌ایم؛ پس تکلیف چیست؟ اول باید گیاه در آزمایشگاه تست شود؛ بعد باید در گلخانه‌های خاص با ایمنی زیستی بالا که خوشبختانه در کشور وجود دارد، با شرایط خاصی، تست شود؛ بعد باید در مزرعۀ دوردستی کشت شود؛ نه مثل دوستان در برنج‌زارهای شمال در سطح گسترده تست کنند، و بگویند ان‌شاء‌الله خطری ندارد!

تسنیم: چرا باید مزرعه جای دوردست باشد؟

برای اینکه ژن تراریخته پراکنده نشود. در آن شرایط باید ارزیابی کنند؛ حشراتش را بگیرند؛ جمع‌آوری کنند؛ خاک را آزمایش کنند، گیاهان دیگر را بررسی کنند که ژن تراریخته به آنها منتقل نشده باشد؛ بعد ارزیابی مخاطرات کنند؛ بعد تازه روی حیوانات آزمایشگاهی تست کنند؛ بعد روی حیوانات بزرگتر تست کنند؛ بعد آخرش روال قانونی ارزیابی و گرفتن مجوز قانونی را طی کند.

تسنیم: درمورد پنبه – که خوراکی نیست – هم مشکلی وجود دارد؟

شوخی نیست؛ حتی در مورد پنبه. دیروز برای من یک پیامکی آمده؛ سینا نیوز نوشته «احتمال وجود سم علف‌کش در محصولات داروخانه‌ای که متشکل از پنبه تراریخته است.» یعنی در باندها، پانسمانها، پنبه‌ها. گرچه باز هم پنبه بهتر از برنج است. آقایان این دو را تأکید دارند. اما حتی پنبه هم خطرناک است. در داروخانه‌ها پر از محصولات پنبه‌ای است. فرد این باند را روی زخمش می‌گذارد که خوب شود؛ آیا ایمنی دارد؟ تا حالا فکر می‌کردیم که پنبه دیگر مشکلی ندارد؛ چون حداکثر می‌شود لباس. ولی دیدیم دنیا هم دارد این را رصد می‌کند. اما یک نکته مهم این را بزرگ بنویسید؛ سندش هم هست یکی از اساتید به بنده داد؛ مگر رسمی‌ترین و جدی‌ترین دشمن ما رژیم صهیونیستی نیست؟ در رژیم صهیونیستی حق ندارند یک متر تراریخته کشت کنند. تجارت مجاز است ولی کشت مجاز نیست. پس چرا ما این‌قدر تعجیل و شتاب داریم؟

** خوشبختانه قوانین مشخصی درباره تراریخته وجود دارد / ورود مستقیم وزیر غیرقانونی است

تسنیم: آیا قانون مشخصی درباره مجوز این محصولات داریم؟

البته! براساس قانون ایمنی زیستی کشور (مصوب مجلس شورای اسلامی) نباید تراریخته‌ای به مزارع برود، مگر اینکه از سه مرکز مجوز کسب کند: وزارت بهداشت، وزرات جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط‌زیست. حالا خود محققان وزرات جهادکشاورزی ساخته‌اند؛ خود وزارت جهاد کشاورزی هم تأییدیه می‌دهد؛ بعد هم خود آقایان به  مزرعه بردند! از دو جای دیگر مجوز نگرفته‌اند. این برخلاف قانون کشور نیست؟ بند چهار قانون ایمنی زیستی را بخوانید که ذکر کرده پس از کسب مجوز از سه مرکز. این را شورای ملی ایمنی زیستی باید تأیید کند. ما کی گفتیم مخالف تراریخته هستیم؟ ما می‌گوییم شما مطابق با قانون عمل کنید، آن وقت هیچ مخالفتی نمی‌کنیم که هیچ؛ از شما حمایت هم می‌کنیم. همه باید مطیع قانون باشند.

تسنیم: ممکن است یک وقتی فشار بیاورند و قانون عوض شود.

خدا را شکر که فعلاً قانون این است؛ البته، این افراد برای خودشان قانون می‌گذارند؛ در امور کشوری که در صلاحیتشان نیست به‌صورت خود خوانده دخالت می‌کنند. یک وزیر که نباید به‌طور مستقل برخلاف قوانین مصوب مجلس، آیین‌نامه و دستورالعمل صادر کند؛ باید دستورات منطبق با قوانین مصوب کشور باشد؛ اما می‌بینیم آقایان برخلاف قانون در مورد مجوز واردات و صادرات و کشت تراریخته مصوبه صادر می‌کنند. البته مملکت متولی دارد. اینطورها هم نیست؛ دچار مشکل خواهند شد. اینها چه‌کاره هستند که بیایند برای حوزه قانون ایمنی زیستی دخالت و تعیین تکلیف کنند؟ وزیر باید برای مجلس بنویسد؛ کمیسیونهای تخصصی پژوهشی مجلس بررسی کند؛ بعد اگر خواستند تصویب کنند؛ البته می‌دانیم این دستورالعملها را کسان دیگری نوشته‌اند؛ از وزرای محترم خواهشمندیم در این‌گونه مواقع از کارشناسان و متخصصان و دانشمندان امین و متخصص مشورت بگیرند؛ همه جوانب باید مد نظر قرار بگیرد، بعد آیین‌نامه یا دستورالعملی منطبق بر منافع ملی و سلامت و ایمنی جامعه نوشته شود.

تسنیم: آقای دکتر به نظر می‌رسد استدلال وزارت کشاورزی در این رابطه درست باشد. متولیان وزارت کشاورزی می‌گویند مثلاً در داروهای نوترکیب چه کسی مجوز صادر می‌کند؟ وزارت بهداشت. پس در محصولات کشاورزی هم باید وزارت کشاورزی مجوزهای لازم را صادر کند.

اینجا سلامت مردم و منابع طبیعی و ذخایر ژنتیکی کشور مطرح است. متولی سلامت مردم در کشور چه نهادی است؟ متولی محیط‌زیست چه نهادی است؟ پس چرا معاونت غذا و دارو در وزارت بهداشت داریم؟ چرا آزمایشگاه مرجع غذا در وزارت بهداشت داریم؟ به این سایت بروید http://fdo.sbmu.ac.ir/  بخش آزمایشات غذا را ببینید. پس این معاونت برای چیست؟ مگر وزارت بهداشت مسئول سلامت انسان نیست؟ مگر دکتر اکبری رئیس مؤسسه تحقیقات سرطان کشور در مصاحبه 11 بهمن اعلام نکردند یکی از عوامل مؤثر در رشد سرطان در کشور غذاست؟ ببینید؛ ما منطق داریم. اینها مناقشات غیرمنطقی برای به حاشیه بردن موضوع اصلی است؛ بیشتر سفسطه‌ است تا بحث منطقی و عاقلانه. چون قادر به دادن پاسخ قانع کننده نیستند با هیاهو جنجال،  و فشار و تهدید و ترور شخصیت و حتی اخراج دانشمندان قصد ساکت کردن هر نوع نقدی را دارند. اگر در پرونده فردی کوچک‌ترین عیبی پیدا کنند برایش پرونده‌سازی می‌کنند. حالا در زندگی ما نتوانسته‌اند هیچ نقطه سیاهی پیدا کنند؛ وگرنه تا به حال ما را آویزان کرده بودند؛ چون آنها قدرت دارند؛ من که هیچ قدرتی ندارم. من یک معلم دانشگاه و محققم. ولی ما چون منطق داریم در جلسات حریف ما نمی‌‌شوند؛ بعد در پشت سر، ما را ضد فناوری و فناوری‌هراس معرفی می‌کنند.

**‌ فضاسازی و تخریب، کار مافیای صهیونیستی مونسانتو است.

تسنیم: چرا این‌طور برخورد می‌کنند؟

این سیاست روانشناسانه «مافیای مونسانتو» است که می‌گوید هرکه مخالفت کرد، تخریبش کنید. دکتر شریعتی حرف جالبی می‌زد؛ می‌گفت شرکت رنو برای فروختن یک فولکس به رئیس قبیله آفریقایی‌ها روانشناس به آنجا فرستاد، و کاری کرد که رنو را به قبیله‌ای فروخت، که اصلاً جاده نداشتند! ولی به آنها ماشین فروختند. روان‌شناسی یعنی این! یعنی بتوانی با جنگ نرم دشمنت را مغلوب کنی؛ با روشهای روانشناسی؛ با تطمیع، تهدید و ارعاب، اخراج؛ با مثلاً تحت فشار قرار دادن وزارتخانه‌ها، ستادهای فناوری یا مراکز دانشگاهی و پژوهشی، که اگر همکاری نکنند بودجه‌شان را قطع می‌کنند. واقعاً باعث تأسف است که چنین روش‌هایی، آن هم در جمهوری اسلامی، برای جلوگیری از اطلاع‌رسانی به مردم و مسئولین و برای آگاهی مردم به‌کار گرفته شود. مردم صاحب این کشور هستند. حق دارند بدانند چه غذایی مصرف می‌کنند. آن‌وقت ما  می‌خواهیم بدون غرض و مرض و منافع شخصی، و فقط برای دفاع از امنیت غذایی کشور و سلامت مردم و حق آگاهی مردم سخن بگوییم؛ به ما می گویند فناوری ستیز! بی‌سواد! عناوین جعلی! عنصر خارجی! ببینید؛ چگونه جلوی نشر حقیقت را می‌گیرند و یا آن را معکوس جلوه می‌دهند!

تسنیم: این چه ارتباطی با بحث تراریخته‌ها دارد؟

دوست بنده که سابقه علمی مرا می‌داند، می‌گوید دکتر کرمی بی‌سواد و فناوری‌هراس است؛ ضد توسعه بیوتکنولوژی در کشور است. می‌داند راه‌‌اندازی انجمن بیوتکنولوژی را من انجام داده‌ام؛ در ایجاد بسیاری از دوره‌های عالی و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های مختلف و توسعه دانش بیوتکنولوژی، مهندسی ژنتیک، بیوانفورماتیک و … در کشور  نقش داشته‌ام؛ ولی ما را ترور شخصیت می‌کنند. می‌گویند فناوری‌هراس؛ بی‌سواد! خوب؛ بیایید با هم بحث علمی کنیم. بنده که هیچ ادعایی ندارم؛ من یک بسیجی ساده و مخلص نظام هستم؛ لیاقت شهادت نداشتم؛ آنجا در جنگ سخت آن‌طور جنگیدیم و حالا حاضریم در جنگ نرم هم سرباز نظام باشیم. چرا از بحث علمی می‌ترسید؟

** موضع رهبری و سیاستهای بالادستی نظام، درباره غذای سالم، در تقابل با تراریخته‌هاست

تسنیم: رهبری در مورد تراریخته‌ها اعلام موضع کرده‌اند؟

چهار ماه پیش در مصوبه 26 آبان 94، رهبری سیاستهای کلی محیط‌زیست کشور را ابلاغ کردند. بند هشت آن را بخوانید. مگر دولت می‌تواند برخلاف مواضع رهبری عمل کند؟ دولت در برنامه ششم توسعه نوشته قصد توسعه تراریخته درمورد پنبه و برنج را دارد. در لایحه برنامه دولت است. حالا مصوبه آقا را ببینید. می‌فرماید «گسترش اقتصاد سبز با استفاده ازمحصولات کشاورزی سالم و ارگانیک». رهبری فرمودند محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک؛ نه تراریخته. شما نباید در برنامه‌هایتان برخلاف مواضع رهبری کلمه‌ای بیاورید؛ این به معنی گذشتن از خطوط قرمز نظام است؛ بنده به سهم خودم جلوی آن می‌ایستم؛ چون سرباز نظام هستم. آقا وقتی فرمودند محصولات سالم و ارگانیک دیگر بحث نباید باشد. اگر می‌خواستند می‌فرمودند توسعه تراریخته. پس چرا مقید کردند به سالم و ارگانیک؟ چرا تفسیر به رأی می‌کنید؟ اینها تأویل می‌کنند که سالم یعنی تراریخته! جل الخالق! واقعاً از شنیدن این منطق انسان نمی‌داند بخندد یا بگرید. از کیش شخصیت و غالب شدن نفس بر عقل و منطق.

حکیمی جمله جالبی فرموده: دانش اندک خطرناک است! کسانی که خود را عالم دهر می‌دانند و هیچ نقدی را نمی‌پذیرند و جزمیت و دگمی در مواضع خود دارند را مصداق این گفته ‌اند. به‌قول فردی: آن‌که دانش اندک دارد، کسی است که بر روی دانسته‌های خود کاخ سنگی و جزم ساخته است. او یخ زده است، وحضوری سرد دارد. او نمی‌تواند بر دانش خود بیفزاید؛ چرا که در درون دانسته‌های خود خشک شده است. پس آن که اسیر دانش اندک است، کسی است که نمی‌تواند بر دانش خود بیفزاید. چون در این توهم است که به آخرین حلقه شناخت موجود رسیده است. توصیه ما به این افراد این است که کمی هم در معرفت نفس و اخلاق کار کنند. مراقب باشند دنیا دار امتحان است؛ فردایی هم هست، خداوند را ناظر بر اعمال و گفتار و رفتار خود بدانند.

تسنیم: مجلس مخالفت خود را به صراحت با لایحه برنامه ششم دولت اعلام کرد؛ به این دلیل که این لایحه اصلاً با سیاستهای کلان نظام موافق نیست.

خدا را شکر؛ ما در کشور عاقل کم نداریم. حالا هرچه می‌خواهند بگویند؛ هرچه می‌خواهند به ما تهمت بزنند؛ این کاسبها به زعم خودشان بنده را ایزوله کردند، و دیگر به جلساتشان دعوت نمی‌کنند؛ ولی الحمدلله موجی راه افتاده و در هفته مرتب از رسانه‌ها و مراجع مختلف راهبردی و مهم کشور با حقیر تماس گرفته می‌شود. الحمدلله رب العالمین. من فقط توکلم بر خداست؛ نگاهم هم به فرمایشات رهبری برای اعتلای نظام و ارتقاء سلامت مردم و امنیت ملی است؛ خداوند هم عنایت می‌کند، و رسانه‌‌ها به سراغم آمدند؛ دریچه حرف باز شده است. در صدها همایش و جلسه، شفاف و صادقانه سخن می‌گوییم؛ با مدارک و مستندات؛ خدا را شکر! گوش شنوا و عاقل در کشور کم نیست. مردم را هم نباید دست کم بگیریم؛ مردم بسیار فهیم و بزرگی داریم، که بنده نه تنها آنچه به لحاظ علمی در توان دارم؛ بلکه حتی جانم را برای حفاظت از سلامت و امنیت آنها و از آن مهمتر دفاع از حقوق آنها فدا می کنم. مردم حق دارند بدانند، و آزادی انتخاب داشته باشند.

** تهدید به مرگ!

تسنیم: شنیدیم که حضرتعالی را به مرگ تهدید کرده‌اند. از این موضوع هراسی ندارید؟

به قول سردار سلیمانی ما کوهها و دشتها را برای شهادت پیمودیم؛ (سکوت …) الآن ما در عرصه جنگ نرم و سلامت مردم مبارزه می‌کنیم. خدا کند شهادت نصیب ما شود و در رختخواب نمیریم. ما تا آخر ایستاده‌ایم. من حاضرم برای امنیت نظام، خط رهبری، سلامت مردم و حفاظت از امنیت کشور جانم را فدا کنم. این همه شهدای بزرگ داریم؛ من هم یک بسیجی کوچک. ما چون منافع شخصی نداریم رک و راست و شفاف حرف می‌زنیم؛ البته با هیچکدام از این افراد مشکل شخصی نداریم؛ بعضی از اینها دوستان ما هستند؛ برادران ما هستند؛ ولی اشتباه می‌کنند؛ انحراف دارند؛ باید خودشان را اصلاح کنند؛ و تفکراتشان را بیاورند در خط رهبری و بدانند همه ما باید در یک صف باشیم؛ کنار هم، با هم، مراقب باشیم دشمن، ما را در مقابل هم قرار ندهد؛ منطقی باشند؛ موضوع تراریخته را این‌قدر بغرنج نکنند که سبب جدایی ما در اصول شود؛ مسائل را اصلی فرعی کنند و مانع خوشحالی دشمن شوند.

** جمع بندی از این بخش مصاحبه

تسنیم: آقای دکتر! لطفاً یک جمع‌بندی از این بخش از گفتگو بفرمایید.

من همه حرفم این است که اولاً ما با علم تراریخته مخالف نیستیم؛ البته به شرط رعایت قوانین کشور. ثانیاً عجله نکنید. چرا کشورهای اروپایی با تراریخته مخالف هستند و یا محدود کرده‌اند و یا برچسب می‌زنند؟ مراقب باشیم ایران ام‌القرای کشورهای اسلامی است؛ آنها چشم به مواضع و تصمیمات ما دارند. این‌قدر جهت تولید در کشور شتاب نداشته باشید؛ و همچنین ما با واردات بدون مجوز و خلاف مقررات و بدون درج برچسب هم مخالفیم.

تسنیم: در تحقیقات چطور؟

در تحقیقات و توسعه تا لبه مرزهای دانش تراریخته کار کنید، که دچار عقب‌ماندگی نباشیم؛ در علم و فناوری ما باید تا جدیدترین نسل‌های تراریخته کار کنیم؛ آن چیزی که تا به حال تهیه کرده‌ایم متعلق به نسل اول است و با دنیا خیلی فاصله دارد؛ الآن این دانش در دنیا خیلی پیشرفت کرده است؛ دنبال آن باشند؛ ولی فعلاً تا 5 سال تجاری‌سازی نکنند؛ تا کاملاً و همه جانبه بررسی شود؛ نگران نباشند! در موقع مقتضی نظام تصمیم درست خود را خواهد گرفت. حقوق مادی و معنوی همه تلاشها و زحمات هم حفظ خواهد شد.

پاسخ دهید