وقتی سران قاجار با طب سنتی ایرانی مخالف بودند

سومین بخش از مجموعه «شریان» با موضوع طب سنتی ایرانی سه شنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه افق، «شریان» مجموعه ای است درباره طب سنتی ایرانی که تاکنون دو قسمت آن پخش شده و سه شنبه این هفته، شاهد پخش سومین بخش از آن خواهیم بود.

حقیقت آن است که ایرانیان در گذشته های دور، پیش و پس از ورود اسلام دارای دانش پزشکی منحصر به خود بوده اند و حتی بعضی مورخین، آنچه در یونان به عنوان طب سنتی قلمداد می شود را حاصل آموزه های ایرانی ها به یونانیان دانسته اند.

در مجموعه «شریان» طی گفت وگو با برخی پزشکان و همچنین مدیران حوزه های طب سنتی، سعی بر آن است که مخاطبان با دانش پزشکی قدیمی ایرانی آشنا شوند و به این سرمایه عظیم علمی خود آگاهی یابند.

همچنین این مستند می کوشد با تکیه بر یافته های جدید در مورد طب سنتی ایرانی، بازتعریفی از حوزه سلامت و بهداشت عمومی با تکیه بر آموزه های کهن داشته باشد.

در سومین بخش این مجموعه عنوان می شود که غرب از سده 16 میلادی از طریق شخصی به نام پاراسلوس با طب سنتی مشرق زمین شروع به مخالفت نمود؛ پاراسلوس کتاب قانون ابن سینا را در آتش انداخت و حکمای شرق را بدون دانش خطاب کرد.

برخی دانشمندان غرب به شیاد بودن این فرد اعتراف داشتند ولی سیاست غرب تقابل و حذف طب ایرانی بود
حکومت های ایرانی هم غرب زده شده بودند به طوری که سردمداران قاجار، آموزش طب سنتی را ممنوع اعلام کردند و با آن به مخالفت پرداختند.

پاسخ دهید