دایرةالمعارف طب سنتی علم‌ الادویه رونمایی شد

دایرة‌المعارف طب سنتی علم الادویه اثری شامل پنج بخش مختلف همزمان با چهارمین جشنواره ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) رونمایی شد.

139212290953273662383394

سید محمدعلی سیدنظری مؤلف دایرة‌المعارف طب سنتی علم الادویه با بیان اینکه کتاب مذکور دارای پنج بخش مختلف است، اظهار کرد: مبانی علم مفردات، مفردات گیاهی، مفردات قارچی و مفردات حیوانی و مفردات معدنی بخش‌های این کتاب است که در آن با پژوهش و تحقیقات گسترده بسیاری از ابهامات موجود در این حوزه به‌صورت مستند رفع شده و مورد تأیید اساتید برجسته است.

وی افزود: در این اثر هر مفرد شناسنامه مخصوص خود را دارد و اطلاعات مشخصی درباره آن آورده شده است.

مدیر شرکت شفانگر همچنین ابراز کرد: شناسنامه هر مفرد با نام مشهور آن شروع شده سپس عکس‌های مربوط به آن آمده است؛ پس از عکس نیز نام‌های گوناگون مفرد همچون نام عربی، فارسی، اردو، انگلیسی و نام علمی ارائه شده است.

وی عنوان کرد: بررسی ماهیت مفرد، تشابه، محل رویش، مضرات، مواد مؤثره، روش‌های تشخیص اصل و تقلبی بودن و مصلحات و تدابیر نیز برخی موضوعاتی است که به آن پرداخته شده است همچنین نام تمام مفردات و مشتقات آنها به‌زبان فارسی و عربی و اردو در یک فهرست و نام‌های انگلیسی و علمی نیز در فهرستی دیگر آمده است.

نظری ادامه داد: آثاری همچون خزائن‌الادویه، تاج المفردات و بستان المفردات در این زمینه وجود دارد اما همه به‌زبان اردو نگارش شده‌اند و مصور نیستند؛ کتاب‌های زبان فارسی موجود نیز علاوه بر مصور نبودن، زبانی دشوار و غیر قابل فهم دارند و به گستردگی کتاب‌های اردو نیستند بنابراین با نگارش این کتاب سعی در رفع این ضعف‌ها شده است.

وی ابراز کرد: بشر با توجه به نیاز خود برای درمان بیماری‌ها و مشاهده خواص برخی اشیاء به جست‌وجو در محیط پیرامون خود پرداخته و توانسته با منافع و عوارض گیاهان، قارچ‌ها و اجزای معدنی‌جات آشنا شود؛ با گذشت زمان نیز دانش بشر به علم مفردات افزایش یافت و نتایج مطلوبی در درمان بیماری‌ها به‌دست آورد پس کسب دانش مفردات حایز اهمیت است که در این کتاب به معرفی و توصیف مفردات پرداخته شد.

tasnimnews.com/fa/news/1397/08/26/1875525

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *